Sezóna 2021

POZVÁNKA NA DIVADLO

Po roce a půl si mohou příznivci dobré zábavy znovu zajít do divadla. Tentokrát nemusí jet do Ostravy čí Českého Těšína, ale stačí zajít do metylovské Sokolovny. Ochotnický divadelní spolek Sokol na prknech při TJ Sokol Metylovice se tam představí se známou hrou Dokonalá svatba.

V kinosále Sokolovny se odehrají v říjnu celkem 4 představení.

Teď ke hře samotné. Jedná se o veleúspěšnou britskou situační komedií Robina Howdena „Dokonalá svatba“ Jde o třeskutou inscenaci, která je postavená především na brilantním textu a kvalitním hereckém obsazení.

Jen krátce, abyste věděli, o co asi půjde. Bill má dnes svůj velký svatební den a připravoval se na něj skutečně důkladně. Ze včerejší rozlučky se svobodou si toho totiž moc nepamatuje. Nemá nejmenší tušení, jak je možné, že se probudil ve svém novomanželském apartmá ještě před svatbou, a navíc s úplně cizí ženou. Zatímco za dveřmi se už nevěsta souká do svatebních šatů, ženich Bill, krásná neznámá, oddaný, avšak nepříliš bystrý svědek Tom a „spolupracující“ pokojská, rozjíždějí hru nečekaných záměn a výmluv a v šíleném tempu mění dokonalou svatbu v dokonalé peklo. Co vše se může během svatebního šílení přihodit, se dozvíte právě na metylovském jevišti.

Premiéra Dokonalé svatby bude v pátek 15. října. Repríza by měla následovat v sobotu 16. října. Další představení budou o týden později. Opět v pátek a sobotu 22. a 23. října. Začátky vždy v 19 hodin.

Vstupné bude 150 korun, pouze v předprodeji na Obecním úřadě v Metylovicích u paní Růženy Vrbové, tel. 558 686 129 nebo 737 345 110.

Diváci představení musí respektovat aktuální proti covidová opatření. (mít sebou respirátor, potvrzení o očkování či platný anticovidový test)

Více na www.sokolmetylovice.cz nebo na www.facebook.com/sokolnaprknech

   Akce je konána za finanční podpory MAS Frýdlantsko-Beskydy a Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy

 Výraznou pomoc poskytl Sokol Metylovice, Obec Metylovice a firma Metalcut Metylovice. Rekvizity (stylový nábytek, kovovou postel a starožitné telefony) bezplatně zapůjčilo Těšínské divadlo.

Těmto všem, Divadelní spolek Sokol na prknech srdečně děkuje.

Přijďte se podívat, rozhodně nebudete zklamání.

                                                                                                            Milan Hajdušek

DOKONALÁ SVATBA V METYLOVICÍCH

Naposledy ochotníci v Metylovicích s úspěchem hráli v květnu 2019 hru Patrika Hartla „Hovory o štěstí mezi čtyřma očima.“ Pokus nacvičit v roce 2020 další hru „Ještě jednou, pane profesore“, skončil na jaře 2020 neúspěchem, kdy ji zastavila pandemická krize a následná vládní opatření. Přitom již měli většinu díla slušně zvládnutou. Nastala dlouhá vynucená přestávka, která částečně změnila i obsazení hereckého ansámblu.

Po uvolnění restrikcí, jsme v  letošním roce začali nacvičovat „Dokonalou svatbu“. Jde o velmi známou hru zkušeného anglického dramatika Robina Hawdona, která se často hraje více než 25 let, jak v ČR, tak po celé Evropě a v zámoří. Navzdory vysokým poplatkům za autorská práva spisovateli a překladateli, se výběr hry ukázal velmi správným rozhodnutím.

Je to bláznivá komedie o tom, jak lze plánovanou dokonalou svatbu, nechtě změnit v dokonalé peklo. Všichni herci rozjíždějí představení nečekaných záměn, výmluv, lží a v šíleném tempu, hra vygraduje v překvapivé strhující finále.

A tak, již ve druhé polovině října sehráli členové ochotnického divadelního spolku „Sokol na prknech“ při TJ Sokol Metylovice, čtyři velice kvalitní představení hry „Dokonalá svatba“.. Když k tomu připočteme vynikající výkony herců, tak si diváci opravdu přišli na své.

Kdo má v sobě smysl pro humor, tak se mohl smát, od začátku do konce.

Velmi dobou práci odvedl režisér David Hyšpler, který kolektiv opravdu skvěle připravil. Bylo to náročné textově, výrazově, pohybově i prostorově. Vše se podařilo více než na 100%. Popravdě jsme překvapili i sami sebe, ani jsme netušili, co někteří naši ochotníci umí zahrát.

Pochopitelně to vše nepřišlo samo, bylo to podloženo desítkami hodin zkoušení všech zúčastněných.

Za zápal, nadšení, ale i zodpovědnost a obětovaný čas jim patří velké poděkování.

Zásluhu si zaslouží i scénografie a elegantní kulisy.

V tom nám přispěla účelová dotace na zkvalitnění kulis z MAS Frýdlantsko Beskydy a bezplatná zápůjčka stylového nábytku a dobových rekvizit z Těšínského divadla.

Hodně nám kromě vedení TJ Sokol, pomohla naše obec a je nutno poděkovat i Zastupitelstvu Obce Metylovice a taktéž společnost Metalcut Metylovice.

Účast na všech představeních byla opět velmi vysoká, 4 x plné hlediště.

Podle reakcí diváků se hra velmi líbila, o čemž svědčí i bouřlivý potlesk po představeních.

Tímto by asi příspěvek končit, ale rád bych osvětlil určité šumy, které se tykají rozdílné výše vstupného v Metylovicích a sousedních vesnicích.

Metylovice –  od roku 2018 jednotné vstupné 150 Kč.

Doma hrajeme nejen kvůli „slávě herců“ , a potěšení diváků, ale taky za účelem zisku.

Náklady jsou velmi vysoké. Musíme odvést poplatky za autorská práva Dilií pro autora a překladatele. Teď to bylo za  čtyři domácí vystoupení přes 10 500 Kč.  Drahá je i tvorba kulis, elektrikářské práce, osvětlovač, zvukař, propagace, divadelní program, apod.

Zisk pak vkládáme zpět, do technického vylepšení divadelního prostoru. Část zisku končí v sokolské pokladně. Pochopitelně v případě potřeby, podporujeme i činnost ostatních oddílů v TJ Sokol Metylovice, hradíme za Sokolovnu část provozních nákladů, vody, energií apod.

Každý, kdo si u nás koupí vstupenku za 150 Kč, přispívá na činnost a rozvoj divadla a Tělocvičné jednoty. Tímto našim návštěvníkům děkujeme.  Vím, že každý má jinak tlustou peněženku, ale neznám případ, že by někdo nešel do divadla, kvůli vysoké ceně vstupného.

Když hrajeme venku, je to jiné. Tam je rozpětí na naše vystoupení 80 – 120 Kč. Naši divadelní produkci prodáme pořadatelům, např. OÚ v Malenovicích a Palkovicích  7 000 – 9 000 Kč.  Vyjednáváme, ale zároveň musíme respektovat možnosti partnera. Jistě mohli bychom si říct o 15 000 tisíc, ale vyslechli bychom si větu: díky, nemáme zájem. Prověřeno životem.

Z této vyjednané sumy platíme náklady –  doprava tam a zpátky, osvětlovač, zvukař, autorská práva, divadelní program, propagace apod.) Výdělek je tak cca těsně nad 3 000 Kč. Ještě že nakládka a skládka kulis je zdarma. Tím se herci před hrou hezky rozcvičí.

O výši vstupného ve smlouvách s OÚ není ani čárka. To, jestli si například OÚ Malenovice určí cenu vstupného 1 korunu nebo 200 Kč, je jen, a jen jejich věc. Je to jejich svobodné, tržní rozhodnutí.

Sledujeme i ceny okolních ochotnických divadel. Není však co sledovat. Žádná podobná divadla v okolí, už 2 roky nevystupuji. Už jsme jediní. Pokud srovnatelné hry (počet herců, žánr) hrají „umělci z Prahy“, ceny jsou většinou od 400 – 600 Kč. Už žádnou konkurenci nemají. Buďte si jistí, že 4 x lepší než my nejsou. O úrovni kulis ani nemluvě.

Být členem divadelního spolku není finančně žádná výhra, řekl bych, že jde přímo o debakl.

Nikdo nedostane za nic, ani korunu. Naopak musí zaplatit 500 Kč za členské příspěvky TJ Sokol, hradí si drobné výdaje, apod. Každý si musí nějak zajistit vlastní kostým, většinu rekvizit, které ve hře používá.

Ti herci, kteří dojíždějí autem, např. letos z Frenštátu a Kopřivnice, bohužel nedostanou ani korunu cestovného. V průměru jezdí 2 x týdně po dobu 3 – 4 měsíců.

Nejsme ve vedení spolku, žádní asociálové, ale na toto prostě ve spolcích nejsou peníze. A všichni od počátku vědí, do čeho jdou. Ač se předchozí čte tvrdě, všichni mají můj obdiv.

Vím, že tato střední část článku vypadá lítostivě a plačtivě, ale nevěřte všemu, co kdo napíše.  Pořad jsme veselá skupina, a většinou myslíme na příjemné a hezké věci. Divadlem se fakt bavíme.

Na vesnicích je kultura a sport bohužel ztrátová záležitost, nicméně obce s tím chtě, nechtě  v rozpočtech počítají. I v ostravských profesionálních divadlech je každé sedadlo ztrátové v řádech stokorun.

Divadlo hrajeme pátým rokem. Obec Metylovice nám přispívá v rámci dotace z rozpočtu, investicemi do technického zařízení. Vždy nejméně 30 procenty si připíváme sami. Některé věci si musíme koupit za plnou cenu. Jedná se o reproduktory, mikrofony,  zesilovače, divadelní osvětlení, mixy, nově Wi Fi, které jsou vázány na kinosál či Sokolovnu. Jsou bezplatně k dispozici obci, škole, spřáteleným spolkům.

Za to, jak obec přispívá na rozvoj kultury a divadelního spolku, ji patří poděkování.

Myslím, že každý návštěvník našeho divadla musí ocenit, že na vesnické, ochotnické divadlo, je to vysoký audiovizuální nadstandard.

My zase máme nepsanou povinnost, co nejlépe reprezentovat obec, což je nám zcela jistě daří.

Metylovská vystoupení máme úspěšně za sebou, čekají nás štace v Palkovicích, Kopřivnici, Malenovicích a ve Frýdlantě n.O. Chtěli jsme to všechno odehrát na jeden zátah. Vše už mělo být v listopadu uskutečněno, ale zdravotní problémy jednoho z našich herců, odložily termíny na neurčito. Je nám to velice líto. V Palkovicích mají v předprodeji prodáno bezmála 100 lístků. Ženich Bill, už je zdráv, ale musíme si to aspoň na čtyřikrát v kinosále, znovu odzkoušet.

A pak to klíčové. Pustí nás covid a vláda na jeviště? Přijdou lidé do hledišť nebo budou doma v obývacích hrdinně bojovat s nudou?

O venkovních úspěších vám napíší v příštím Zpravodaji.    Milan Hajdušek, vedoucí div. spolku

MÍSTNÍ AKČNÍ SKUPINA FRÝDLANTSKO – BESKYDY POMÁHÁ DIVADLU

V měsíci říjnu sehrál v metylovské Sokolovně  „Divadelní spolek Sokol na prknech“ čtyři divadelní představení. Šlo o hru Robina Hawdona Dokonalá svatba. Akce byla konána za finanční podpory MAS Frýdlantsko-Beskydy a Mikroregion Frýdlantsko–Beskydy.

Výše dotace činila 10 000 Kč. Ta posloužila pro výměnu části stávajících kulis. Bylo pořízeno 10 kusů velkoformátové překližky a příslušného spojovací materiálu pro instalaci panelů do kulisových rámů. Po výměně jsou rámy kvalitnější, lehčí a mobilnější.  

Pro sokolské ochotníky z Metylovic to byla výrazná výpomoc, za kterou tímto děkuji.

                                                                                                                         Milan Hajdušek


Kontakt
TJ Sokol Metylovice
Adresa: Metylovice 111, PSČ: 739 49
E-mail: sokol.metylovice@gmail.com
IČO: 683 34 630
Odpovědná osoba: Pavel Navrátil, starosta TJ Sokol Metylovice
Spojte se s námi
TOPlist