VYDAŘENÉ PŘEDSTAVENÍ V LUHAČOVICÍCH

V pátek 14. června nastal pro metylovské ochotníky z divadelního spolku Sokol na prknech velký den. Již po třech létech činnosti jsme byli vybráni na tradiční festival ochotnických divadel Luhačovická divadelní sešlost. Ten probíhá v hlavní lázeňské sezóně v oblíbených a pohodových moravských lázních Luhačovice. Spolu s námi vystoupily divadelní soubory z jihomoravského Hodonína a českého Kolína. My jsme byli vybráni s hrou „Vraždy a něžnosti“. Tu jsme hráli v minulé divadelní sezóně 2018.

Jak jsme se do Luhačovic dostali? Víceméně souhrou okolností. Jedním z našich herců je Pavel Navrátil. Jeho rodiče jezdí dlouhodobě na lázeňské pobyty do Luhačovic. Pravidelně navštěvují tamní divadelní a operní představení a znají se s lidmi okolo kultury. Právě oni upozornili na náš sokolský soubor. Byli jsme proto požádáni o DVD se záznamem  našeho vystoupení „Vraždy a něžnosti“,  od Antonína Procházky, které jsme natočili na posledním představení v dubnu 2018 v Metylovicích.  Po jeho zhlédnutí, došli organizátoři k závěru, že naše kvalita je taková, abychom mohli u nich na festivalu právě s tímto představením vystoupit. Tímto bych chtěl paní Navrátilové a panu Navrátilovi poděkovat, že nám pomohli, dostat pozvání na tak prestižní festival. Byli jsme tím naprosto nadšeni.

Hned jsme vše promysleli. Muselo dojít k personálním změnám oproti premiérovému roku 2018. Vědělo se, že Michal Kiša, který hrál u nás minulý rok bavorského turistu, bude v červnu dobývat vrcholy hor v jižní Americe. Toho nahradil Honza Izvorský. Role Dr. Včely připadla nově výbornému Radimu Petříkovi.

Hlavním problémem se nám jevil přesun kulis do Luhačovic. V minulém roce jsme vytvořili opravdu fortelné kulisy. Dřevo na trámy (13 ks) bylo zapůjčeno  Obecním úřadem z vytěženého obecního lesa. Zhotovili jsme opravdové masivní schodiště do patra, vyhověli všem požadavkům herců, aby bylo více místa, šestero dveří, skříň, nic nebylo problém. Tak, tak, se nám to na naše jeviště vešlo.

Problémy nastaly již při minuloročních převozech do Palkovic a Frýdlantu. S pěti metrovou skříňovou Avií, jsme to vždy horko těžko v plné síle na dvakrát zvládli. Nepopírám, že jsme si u toho dost zanadávali.

Ty samé kulisy jsme si kvůli nácviku staronové hry, v květnu 2019 znovu na metylovském jevišti postavili. Hru vlastně víceméně znovu nacvičili.

Teď jsme kulisy museli na jedenkrát odvézt do 100 km vzdálených Luhačovic. Měli jsme toho plnou hlavu. Aby se vše vešlo, museli jsme to poznačit a celé rozebrat.

Vyjeli jsme s nákladem kulis a rekvizit v osm ráno. Dalších 5 osobních aut jelo individuálně s herci a se „servisní týmem.“ Někteří další dorazili, až v páteční podvečer.

Stavět kulisy jsme začali okolo 10.30 a skončili okolo 14.30. Chvála bohu, že mají v Luhačovicích rozměrově podobné jeviště. Díky předchozí přípravě se nám vše nad očekávání podařilo.

Konečně jsme se mohli naobědvat. Cena „meníčka“ 179 Kč.  Luhačovice prostě nejsou levné.

Pak jsme se šli ubytovat. Mnozí tam byli se svými blízkými. Jen pro informaci, všichni herci i doprovod si vše platili ze svého (dopravu, stravování, ubytování). Inu, ochotníci. To vše jsme věděli dopředu a tak nás to, moc netrápilo.

V pátek bylo krásně, horkých 31 stupňů. Sraz byl hodinu před představením.         Více než sto let staré, historické Lázeňské divadlo bylo slušně prohřáté. Žádné větrání či klimatizace. Tepelná pohoda vypadá jinak. Drobná vylepšení nelze realizovat, památkáři nechtějí nechat do historických budov zasahovat.

Atmosféra mezi herci byla klidná a vyrovnaná. Všichni jsme se moc těšili, nervozita byla v normě. Věděli jsme, že máme natrénováno, a že se vlastně není čeho bát.

Návštěvnost byla výborná, přítomno přes 160 diváků. Hned u vchodu byli návštěvníci přivítání naším čtyřstránkovým aktualizovaným divadelním programem.  Docela jsme dbali na jeho kvalitu.  Navíc jsme tam vložili barevný oboustranný leták, kde byly popsány a vyfoceny Metylovice v tom nejlepším světle. Program návštěvníci nepustili z rukou, v průběhu hry sloužil divákům jako vějíř.

Jak jsem psal o divácích, pro divadelníky je velice důležité, jaké publikum se sejde. Měli jsme opravdu štěstí. Diváci se prostě chtěli bavit!  A tak již od samého počátku, dávali najevo své potěšení ze hry samotné i z našich hereckých výkonů. Reakce byly velmi vstřícné a častý potlesk byl odměnou, který motivovala naše herce k vynikajícím výkonům. Většina herců hrála své nejlepší divadelní party. Pochopitelně naše nasazení přinášelo i určité přemotivování. Tak se diváci nečekaně dozvěděli, že „mrtvola je stále mrtvá“, místo „mrtvola je stále teplá“.

Velký úspěch sklidil dálkově ovládaný potkan. Paní přede mnou v hledišti řvala myš, myš, a chtěla rychle utíkat pryč. Nebýt její sousedky, tak by snad z divadla opravdu utekla.

Potvrdilo se, že štěstí přeje připraveným. V situaci, když „bavorský turista“ Honza Izvorský otvírá láhev se šampaňským (ve skutečnosti je v láhvi natlakována sifonová voda), tak se nikdy neví, jak to dopadne. Většinou mu špunt nespadne před  palce u jeho nohou. V Luhačovicích bylo vše jinak. Honza láhev za oponou řádně protřepal, ze schodiště vystřelil a let špuntu připomínal „homerun“ v oblíbeném americkém sportu baseball. Špunt chytil šťastný divák ve výskoku tak v šesté, sedmé řadě hlediště. Aplaus obrovský. Neuvěřitelně zapůsobil i opravdový výstřel z pistole. To diváci v lázních opravdu nečekali. Drtivá většina diváků prostě o 10 cm vyskočí ze sedadel a ihned se navzájem horečně poinformují, jak moc se zlekli. Pach spáleného střelného prachu je cítit nejméně dalších 5 minut.

Velkým překvapením pro diváky i nejmenovanou mladou herečku, byla i běžná lidská smůla. Lence při dynamickém úkroku na schodech praskl komplexně středový šev na zadní části bavorského kroje. Už zvuk praskajícího švu naznačoval problém. A fakt. Kraťasy se vzadu rozdělily na dva díly. Naše herečka z toho ovšem vybruslila skvěle. Nahoře na schodech otočila hlavu a šibalsky mrkla na diváky. Po vteřině nevěřícného ticha sklidila potlesk, hodný těch největších divadelních superstar. Jsem přesvědčen, že dobrá polovina diváctva si myslela, že to bylo nahrané.

Ten večer nám tak nějak vyšlo vše, na co jsme sáhli. Herci hráli jak o život, diváci se skvělé bavili, neustále nám tleskali. A závěrečná, několikaminutová děkovačka byla zcela jistě nejdelší a nejbouřlivější, co jsme za těch všech, našich 15 přestavení zažili. Všichni si to ohromně užívali.

Po představení jsme měli ještě milou povinnost pohovořit s diváky, kteří nám přišli k zádnímu vchodu říct, že se jim naše představení opravdu moc líbilo.

Také organizátoři se společností Lázně Luhačovice nešetřili chválou a naše vystoupení označili za výborné. Ocenili, jakou jsme dokázali vytvořit atmosféru, pochválili herce, kulisy, kostýmy a překvapivé doplňky rekvizit. To nás opravdu hodně potěšilo. Bylo to snové vystoupení sokolských ochotníků z Metylovic.

Náš večer koncem divadla nekončil. Po nutném rychlém rozebraní kulis, jsme si šli sednout do nedaleké restaurace Racek na pivo či víno. Vše jsme důležitě a radostně okomentovali.

V Luhačovicích začíná o víkendové půlnoci „jiný svět“. Vše musí ztichnout a zklidnit. V lázních to asi nemůže být jinak. Tak jsme se pomalu rozešli, vyspat se z toho úspěchu. Někteří usnuli, až nad ránem.

Už druhý den dopoledne jsme šli kolem divadla se zvláštním  hrdým pocitem. Myslím, že o tom budeme ještě vyprávět i našim vnukům či vnučkám.

Dokonce dva naši herci byli další den na lázeňské promenádě, osloveni procházejícími hosty ve stylu: „jé pane, vás znám, vy jste včera hrál v divadle a bylo to moc pěkné“. Asi tak nějak se rodí celebrity.

Mé poděkování pochopitelně patří hercům, režiséru Davidu Hyšplerovi a všem okolo divadla, kteří nám nezištně pomáhali.

Taky děkujeme Zastupitelstvu obce Metylovice, které nám poskytlo finanční dar na část úhrady divadelního programu a dopravu kulis z Metylovic do Luhačovic a zpět.

Divadelní spolek Sokol na prknech letošní sezónu 2019 ukončí koncem října v nedalekých Malenovicích na divadelním festivalu „Figa Borová“, kde vystoupí se svým prvním dílkem „S tvoji dcerou ne“.

Bližší informace podáme po prázdninách.

červen 2019                                                         M. Hajdušek, vedoucí div. spolku

Divadlo Hovory o štěstí

POZVÁNKA DO DIVADLA

Divadelní spolek při TJ Sokol Metylovice zahájil svou třetí sezónu. Za připomenutí určitě stojí, že navazujeme na tradici místních sokolských ochotníků, sahající až do roku 1913. Tedy více než století!

Minulý rok shlédlo hru Antonína Procházky „Vraždy a něžnosti“ u nás Metylovicích, Palkovicích a Frýdlantu nad Ostravicí více než 800 diváků a ohlas byl v drtivé většině pochvalný.  To nás samozřejmě velmi povzbudilo do dalšího pokračování.

Velikou změnou pro nás je, že po dvou létech měníme autora. Ač byla spolupráce s panem Procházkou výborná a jeho hry zárukou úspěchů, rozhodli jsme letos posunout se dál. Je nás jasné, že jde o lehce riskantní krok, ale i přes to, že je Antonín Procházka skvělý, jeho autorský rukopis je ve většině jeho her podobný a my bychom rádi změnu. A věříme, že ji přivítáte i vy.

Zůstali jsme samozřejmě u komedie, na drama si zatím netroufáme. A posunuli jsme se do dravé současnosti. Hra „HOVORY O ŠTĚSTÍ MEZI ČTYŘMA OČIMA“ měla premiéru v roce 2014 a jejím tvůrcem je  Patrik Hartl (42 let).

Patrik Hartl

Znáte ho nejspíše z televize či internetu. Jeho spontánní projev a hýkavý smích, nejde přehlédnout a přeslechnout. Zdání však klame, jedná se aktuálně o nejprodávanějšího českého spisovatele zábavné literatury. Na svém kontě má přes 650 000 prodaných výtisků knih.

Navíc se ukázal jako charakter – od sokolských ochotníků z Beskyd, totiž nechce žádný poplatek za poskytnutí autorských práv ke své hře. Klobouk dolu!

A byl on – Patrik Hartl, který nám tuto svou hru doporučil.

„Hovory o štěstí mezi čtyřma očima“ komedie o sexu a lásce na nábytku IKEA.Může být něco současnějšího?

Tři částečně propojené příběhy, do nichž je inscenace členěna, představují tři různé milenecké páry ve více méně krajních situacích.

První příběh by bylo možné onálepkovat štítkem „Zatloukat, zatloukat, zatloukat“, druhou jako „Reality show“ a třetí „Muži v akci“.

Všechny tři pak spojuje nábytek produkovaný známou švédskou firmou IKEA, zejména pak rozkládací pohovka. Ta má tu velkou výhodu – její potah můžete vyměnit tak jednoduše jako svého partnera. Hlavní představitelé pak na ní svedou boj o své štěstí.
Můžete se těšit na své již oblíbené herce: Pavla Navrátila, Evu Foldynovou, Pavlínu Drnkovou, Davida Hyšplera, Honzu Izvorského, Lenku Liberdovou a Michala Kišu. Představí se i další noví nadějní ochotníci: Ivana Karasová, Radim Petřík a Irena Drnková.

Režisérem je osvědčený David Hyšpler.

Kulisy a scénografií si nově vzala na starost grafička a výtvarnice Eva Auerová (rozená Krejčová) z Metylovic.

Došlo i k technickému vylepšení. Za přispění obce Metylovice jsme pořídili nový kvalitní zvukový systém. Uslyší tedy určitě všichni.

V Metylovicích odehrajeme čtyři představení.

Datum premiéry bylo stanoveno na pátek 12. dubna 2019. Další představení budou odehrána v sobotu 13. dubna a dále pak v pátek 26. dubna a naposled v sobotu 27. dubna. Všechna představení začínají v 19 hodin. Vstupné činí 150 Kč.

Délka představení: necelé 2 hodiny, včetně přestávky.

Informace o divadle budou zveřejňovány také na webových stránkách obce, facebooku, hlášením obecního rozhlasu a vylepenými plakáty.

Systém předprodeje vstupenek bude probíhat prostřednictvím Obecního úřadu.

Vstupné činí 150 Kč. Předprodej začíná v pondělí 18. března na Obecním úřadu v Metylovicích u paní Vrbové. Telefon 558 686 129 nebo 737 345 110.

Vše jako v minulých letech.

Hovory o štěstí je dobře napsaná oddychová hra, které nechybí švih a spád, a při níž si jednoduše odpočinete.

Byť se jedná o oddychovou hru, bude to tentokrát oddych zejména pro ty odrostlejší. Naše nejmenší přátele divadla letos pro jistotu do divadla neberte. V televizi, v kině a na internetu je k vidění leccos, a možná se budete po představení divit, proč jsme Vám toto doporučení dávali, ale to víte, jistota je jistota. 😊                                                                                               Milan Hajdušek

POZVÁNKA NA VOLEBNÍ VALNOU HROMADU TJ SOKOL METYLOVICE

POZVÁNKA NA VOLEBNÍ VALNOU HROMADU TJ SOKOL METYLOVICE,

která se uskuteční v neděli 10. března 2019 ve 13.30 hodin v Sokolovně v Metylovicích

Program volební valné hromady Tělocvičné jednoty Sokol Metylovice

 1. Zahájení
 2. Schválení programu volební valné hromady
 3. Zpráva mandátové, návrhové a volební komise
 4. Kontrola usnesení z Valné hromady z 12.3.2018
 5. Zpráva starosty o činnosti TJ Sokol za uplynulé období a rámcový plán činnosti na rok 2019
 6.  Zprávy předsedů oddílů a odboru všestrannosti
 7. zpráva oddílu stolního tenisu
 8. zpráva oddílu badmintonu
 9. zpráva oddílu šachy
 10. zpráva odboru všestrannosti
 11. zpráva divadelního souboru
 12. Zpráva o hospodaření TJ za uplynulé období a návrh rozpočtu na rok 2019
 13. Zpráva předsedkyně kontrolní komise
 14. Různé
 15.  Diskuse
 16.  Zpráva mandátové komise
 17.  Volby
 18.  Návrh a schválení usnesení
 19.  Závěr

Poté následuje občerstvení a volná zábava

V Metylovicích 22.2.2019 

Milan Hajdušek,

     starosta TJ Sokol Metylovice

Vánoční turnaj v badmintonu 27.12.2017

Co: Oddíl badmintonu pořádá již 6. ročník Vánočního turnaje v badmintonu
Kdy: 27. 12. 2017
Kde: Sokolovna Metylovice
Pořadatel: TJ Sokol Metylovice
Program:

 • 9:00 – turnaj jednotlivců
 • 15:00 – turnaj dvojic

Výsledky:

Přednáška profesora Jana Kellera

Představení profesora Jana Kellera

Profesor Jan Keller, poslanec Evropského parlamentu, přijal pozvání TJ Sokol Metylovice a v pátek 26. května 2017 vystoupí od 20 hodin v kinosále metylovské Sokolovny.

Přednáška bude na téma Rozpory Evropské unie při příležitosti vydání stejnojmenné knihy, kterou profesor Keller nedávno dokončil.

Kdo je metylovský rodák, jeden z nejznámějších českých sociologů? Stručná odpověď asi zní: levicový politik, sociolog, environmentalista, ekolog, politolog, pedagog – vysokoškolský profesor, spisovatel a publicista.

Narodil se r. 1955 ve Frýdku-Místku. Do šesti let žil v Metylovicích. V letech 1974–1979 vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Poté krátce působil na Filozofickém ústavu ČSAV v Praze, odkud odešel na 3 měsíce posilovat do pivovaru Nošovice (Radegast) jako závozník. Učil také na střední škole v Havířově. V roce 1983 pak přešel učit zpět na filozofickou fakultu do Brna, kde vyučoval do roku 1999. V roce 1998 stál u zrodu oboru Humanitní environmentalistika na Masarykově univerzitě v Brně. Jako stipendista francouzské vlády absolvoval ve druhé polovině 80. let studijní pobyty na univerzitách v Bordeaux, v Aix-en-Provence a na pařížské Sorbonně, kde působil v tamním archivu a zabýval se studiem dějin Francie. K Francii má velký vztah. V roce 1992 obhájil docentskou práci na téma Byrokratizace státní správy v předrevoluční Francii. Roku 1999 byl jmenován profesorem v oboru sociologie. Od roku 2000 působil 14 let jako profesor sociologie na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.
Kromě aktuální politické činnosti se významně zaměřuje a angažuje v problematice trvale udržitelného rozvoje a oblasti souvislostí ekologie a sociologie. Na ekologická a sociologická témata napsal přes dvacet odborných i popularizačních knih, publikuje množství článků a komentářů, pravidelně uveřejňovaných v deníku Právo, Lidové noviny, časopise Poslední generace aj. Často veřejně vystupuje, je k slyšení v rádiu a vidění v televizi.
V únoru 2014 se stal ve volbách do Evropského parlamentu lídrem kandidátky ČSSD jako nestraník. Ve volbách získal druhý největší počet preferenčních hlasů a byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Tam působí ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Pracuje v Bruselu a Štrasburku, jinak žije ve Frýdku-Místku.
Dne 28. října 2013 převzal Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. na pražském hradě z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání České republiky – Medaili za zásluhy jako ocenění za
zásluhy o stát v oblasti vědy.
Přednášky profesora Kellera, jsou atraktivní, vždy velmi navštěvovány pro svou originalitu a osobitý humor přednášejícího.

Více o tématu přednášky – Rozpory EU ve světle imigrace

Profesor Jan Keller představí svou novou knihu. Ta reaguje na současnou migrační krizi, ale ta není jejím hlavním tématem. Pojednává o hlubších strukturních napětích a rozporech skrytých v základech Evropské unie. Vychází z dokladů o narůstajících nerovnostech mezi regiony a zeměmi EU a objasňuje, proč se nedaří rozšířit koncept sociálně tržní ekonomiky na Evropskou unii jako celek. Sleduje rozpory mezi strategiemi velkých korporací a mechanismy solidarity, které financují převážně střední vrstvy. Na řadě příkladů ukazuje, jak se Evropské unii nedaří propojit prvek konkurence s principem solidarity a jak tento nesoulad vyvolává napětí a konflikty mezi různými skupinami zemí EU. V čem spočívá rozpor mezi kupeckou a občanskou logikou? Proč se zvyšují nerovnosti mezi různými částmi Evropské unie? Myslí někdo vážně boj proti daňovým rájům? Kdo zajišťuje solidaritu v Evropě? Může Evropa vzkvétat, když střední vrstvy chřadnou? Co ve skutečnosti znamená sociální integrace? Víme, jaké Evropy chceme více?

 

Přijďte – uvidíte, uslyšíte.
Zveme Vás.
TJ Sokol Metylovice

Divadlo má svůj název a logo

Je dobrým a účelným zvykem pojmenovat věci a aktivity. Nejinak tomu bylo i v případě divadelního spolku. Herci a lidé kolem si vybrali návrh Pavla Navrátila SOKOL NA PRKNECH. Námět pro nové logo navrhl Milan Hajdušek. To graficky vylepšil a zpracoval Jarda Kocourek. S novým názvem i logem vládne spokojenost

 

 

 

Kontakt

TJ Sokol Metylovice
Adresa: Metylovice 111, PSČ: 739 49
E-mail: sokol.metylovice@gmail.com
IČO: 683 34 630
Odpovědná osoba: Milan Hajdušek

Spojte se s námi

TOPlist