Sezóna 2020

DIVADELNÍCI SE PŘIPRAVUJÍ NA DALŠÍ SEZONU

S počátkem roku 2020 se světová veřejnost začala pozvolna zabývat problémem světové pandemie koronaviru Covid 19. Během měsíců se virus rozšířil i k nám do Čech a asijský problém z druhého konce zeměkoule byl najednou nečekaně i naším problémem.  Převrátil fungování naších životů snad ve všech oblastech.

To se projevilo i do činnosti našeho divadelního souboru Sokol na prknech. V té době jsme měli hru „Ještě jednou, pane profesore“, již z poloviny nacvičenou. Premiéra měla být v květnu 2020. Kulisy hotovy, již jsme zkoušeli na jevišti. Zdálo se, že vše dopadne podle očekávání.

Zdravotní situace v republice se začátkem března stála neúnosnou a vyústila v první vlnu různých restrikcí a zákazu. Museli jsme se přestat scházet se a nacvičovat. Bylo víceméně jasné, že ani diváci, se tak brzy nemohou ze zdravotních důvodů sejít v hledišti. S těžkým srdcem jsme prozatímně sezónu 2020 odložili s tím, že se později uvidí, co se dá dělat.

Vše se rozhodlo samo. Dvě naše stávající herečky oznámily, že očekávají narození dítěte, a tím padl i záměr inscenaci od Antonína Procházky dostudovat.

Hned na podzim jsme znovu sešli, vybrali novou hru, tu odsouhlasili a doplnili herecký soubor o nové tváře. Rozdali scénáře a požádali herce, ať se je urychlené naučí. Do toho však přišla nová proti covidová opatření a divadlo se opět zabrzdilo.

Nyní (k 5.12.2020) je možnost opět zkoušet. Toho chceme využít a hru začít nacvičovat přímo na jevišti tak, abychom mohli ve druhé polovině dubna 2021 uskutečnit premiéru.

Teď ke hře samotné. Jedná se o veleúspěšnou britskou situační komedií Robina Howdena „Dokonalá svatba“ Jde o třeskutou inscenaci, která je postavená především na brilantním textu a kvalitním hereckém obsazení.

Jen krátce, abyste věděli, o co asi půjde. Bill má dnes svůj velký svatební den a připravoval se na něj skutečně důkladně. Ze včerejší rozlučky se svobodou si toho totiž moc nepamatuje. Nemá nejmenší tušení, jak je možné, že se probudil ve svém novomanželském apartmá ještě před svatbou, a navíc s úplně cizí ženou. Zatímco za dveřmi se už nevěsta souká do svatebních šatů, ženich Bill, krásná neznámá, oddaný, avšak trochu tupý svědek Tom a nepříliš spolupracující pokojská, rozjíždějí hru nečekaných záměn a výmluv a v šíleném tempu mění dokonalou svatbu v dokonalé peklo. Co vše se může během svatebního šílení přihodit, se dozvíte právě na metylovském jevišti.

Opravdu netušíme, co nám „nová covidová doba“ přinese za překvapení, zda bude možno hrát, čí nás nějaké vládní a zdravotní opatření opět nějak nezabrzdí, ale rozhodně hru celou nastudujeme a budeme čekat, až přijde naše chvíle. A ta jednou jistě přijde.

V tomto směru jsem optimista. Samozřejmě existují různé dramatické předpovědi, ale ty existovaly v různé podobě vždycky, a pokaždé jsme se z toho, nějakým způsobem dostali. Věřím, že divadlo je neopakovatelný fenomén a je nezničitelné.

 

                                       M.Hajdušek, vedoucí divadelního souboru Sokol na prknech.

TJ SOKOL METYLOVICE, divadelní spolek „SOKOL NA PRKNECH“

Antonín Procházka: S TVOJÍ DCEROU NE

Místo představení: Sokolovna v Metylovicích

Termín představení: neděle 24. listopadu 2019 v 17 hodin

Délka představení: cca 2 hodiny i s přestávkou (cca 15 minut)

Vstupné: 150 Kč v předprodeji, nutno zakoupit předem na Obecním 

                úřadě v Metylovicích u p.Vrbové, tel.  737 345 110

HRAJÍ:

Eva Foldynová – LIBUŠE                        Režie: David Hyšpler

Kamila Hyšplerová – ALICE                   Osvětlení : Jiří Mačejovský

Pavlína Navrátilová – SANDRA             Zvuk: Miroslav Němec

Martin Karteczka – LUBOŠ                   Nápověda: Irena Drnková

David Hyšpler – RUDLA

Jan Izvorský – ROBIN

Pavel Navrátil – ZLODĚJ

Stručný obsah hry

Antonín Procházka je obdařen talentem pro komediální žánr. Text jeho hry mluví divákům z duše. Je to příběh dvou docela obyčejných manželských párů (bankovní úředník s učitelkou MŠ a majitel neprosperující umělecké agentury s knihovnicí), snažících se předejít možné manželské krizi. Způsobí nejprve lehkou zápletku, postupně však doslova gejzír krkolomných situací, trapasů a slovního humoru. A to za přispění dospívající dcery, jejího kluka a ubohého bytaře, který přijde poctivě krást, zamotá se do světa intelektuálů a jen zírá, do jakých situací se zapletl.

O autorovi

Antonín Procházka, herec, dramatik a režisér, se narodil v roce 1953 v muzikantské rodině v Kroměříži. Z recese se přihlásil na DAMU a byl přijat. Do souboru plzeňské činohry nastoupil hned po absolutoriu v roce 1977. Následuje galerie téměř šedesáti postav. Působí převážně v Plzni, hostoval v Národním divadle v Praze. Na svém kontě má řadu filmových a televizních rolí, spolupracuje i s rozhlasem. Napsal třináct divadelních her. Některé byly zfilmovány a hrají se v zahraničí. Režíroval v mnoha českých divadlech. Píše výhradně komedie, protože je přesvědčen, že “nic jiného neumí” a ví, jak je pro každou dobu smích nutný. Umí napsat vtipný dialog a komediální situace, které většinou gradují až do grotesky.

DIVADELNÍ SPOLEK „SOKOL NA PRKNECH“

Metylovští Sokoli začali hrát divadlo již za Rakousko-Uherska. Svou první hru odehráli  v roce 1913. Od dvacátých let minulého století se hrálo v Metylovicích dokonce i několik představení ročně. Představení byla vždy hojně navštěvována.

Absolutním vrcholem bylo v roce 1959 nastudování jednoaktové opery Viléma Blodka „V studni“ s vlastním orchestrem a sbory. Bohužel vše skončilo před 56 léty v roce 1963, kdy sokolští ochotníci dohráli svou poslední hru „Lucerna“.

Ochotnický divadelní spolek „Sokol na prknech“ vznikl koncem roku 2016 z řad členů TJ Sokol. Snaží se oživit bohatou a dlouhou sokolskou divadelní tradici v Metylovicích.

Po mnoha letech snažení se vykrystalizovali opravdoví nadšenci, kteří zkoušejí, co to obnáší hrát divadlo. A někteří zjistili, že zabírá strašně hodně času, těžce definovatelný stres, nadměrnou nervozitu, nejistotu z výsledku a další hrozné věci, ale adrenalinová touha zkusit hrát divadlo a uspět, je silnější. Přitom, nikdo neměl s divadlem jakoukoliv zkušenost, včetně pana režiséra.

K premiéře byla dlouhá cesta i z technického hlediska. Zásadním způsobem jsme museli obměnit jevištní osvětlení, instalovat kvalitní ozvučení, vyrobit kulisy, sehnat rekvizity, apod.

Většinou si vše děláme sami a „žijeme“ z příjmů ze vstupného. V rámci možností nám také pomáhá Zastupitelstvo obce Metylovice. Finančně se spolupodílelo na technické modernizaci divadelního prostoru, aby se podívaná dostala vizuálně a zvukově na úroveň doby. Vždyť pořad stejné jeviště slouží divadelníkům bezmála 100 let!

V květnu 2017 se nový spolek představil se svou první hrou s názvem „S tvojí dcerou ne“ od Antonína Procházky. Zhlédlo ji v pěti domácích představeních přes 600 diváků.

V divadelní sezóně 2018 jsme odehráli se hrou A. Procházky „Vraždy a něžnosti“  čtyři  domácí představení v kinosále naší Sokolovny,

Dále jsme vystoupili v nedalekém Frýdlantu nad Ostravicí a v sousedních Palkovicích. Tuto hru vidělo celkem více než 800 diváků a ohlas byl opět velice příznivý.

V sezóně 2019 jsme vyměnili autora a nastudovali hru Patrika Hartla „Hovory o štěstí mezi čtyřma očima“. Odehráli jsme ji v Metylovicích 4 x, vždy bylo vyprodáno. Dosavadním vrcholem naší činnosti bylo letošní červnové vystoupení při příležitosti festivalu „Luhačovická divadelní sešlost“, na který jsme byli pozváni. Byla to pro nás veliká čest a závazek. Znovu jsme si nastudovali hru A. Procházky „Vraždy a něžnosti“. Představení v Lázeňském divadle v Luhačovicích se nám mimořádně povedlo, což ocenilo více než 160 přítomných diváků i samotní pořadatelé festivalu.

Koncem října jsme velmi úspěšně vystoupili na 1. ročníku festivalu ochotnických divadel FIGA BOROVÁ v Malenovicích. Hráli jsme tam náš premiérový titul „S tvoji dcerou ne“.

Stejný titul jsme výborně odehráli 9.11.2019 v Palkovicích a sezónu uzavíráme 24.11. doma v Metylovicích.  Vždy bylo na nás plné hlediště.

 Věřte, že se dnes budeme snažit podat co nejlepší výkon, aby se Vám i nám představení líbilo.

M. Hajdušek, vedoucí divadelního spolku

SOKOL NA PRKNECH VYSTOUPÍ 27. ŘÍJNA V MALENOVICÍCH

Od pátku 25. do neděle 27. října  proběhne v nedalekých  Malenovicích  1. ročník festivalu ochotnických divadel FIGA BOROVÁ. Příznivci amatérského divadla tak mohou oslavit  sté výročí Ochotnického spolku malenovického.

Náš divadelní spolek Sokol na prknech vystoupí v neděli 27. října od 17 hodin v Hospodě Pod Borovou. Odehrajeme tam hru Antonína Procházky S tvojí dcerou ne. S tímto představením jsme na jaře 2017 svou divadelní činnost začínali. Pozvání na festival si ceníme a herci se na vystoupení těší. Jsme rádi, že si můžeme zahrát na podobné akci, nasbírat nové zkušenosti a zároveň si vyměnit divadelní poznatky s kolegy, ochotníky z blízkého okolí.

Divadelníci se na své vystoupení již od začátku září pečlivě připravuji. Postavili jsme si u nás na jevišti originál kulisy a herci pod vedením režiséra Davida Hyšplera poctivě 2 x týdně zkoušejí. Rádi bychom, kdyby jste si udělali čas a přišli se nás v neděli 27.10. do Malenovic podívat. Potěšilo by nás to.

Samotný festival  FIGA BOROVÁ začne v Hospodě Pod Borovou v pátek 25.10 v 18 hodin slavnostním zahájením, po němž bude následovat „obnovená derniéra“ hry Povídačky o zbojnících aneb Ondráš. Právě tato komedie s folklorními prvky totiž stála v roce 2010 u znovuzrození malenovického souboru. Představení tentokrát doplní živý hudební doprovod cimbálové muziky Kotci.

Sobota bude patřit kyjovickému Divadlu Pod zámkem, které uvede hru Torbena Bettse Kočka v oreganu. Začátek představení je v 18 hodin.

Nedělní odpoledne zahájí od 15 hodin představení dětského divadelního kroužku z malenovického CVČ U Rosníčky a jeho originální ztvárnění klasických bajek.

Rovněž v neděli 27. října vystoupí od 17 hodin náš divadelní spolek Sokol na prknech hrou S tvojí dcerou ne a přehlídku tak uzavře.

Předprodej vstupenek  bude probíhat přes Obecní úřad v Malenovicích a na telefonním čísle 773 982 228. Jednotlivé vstupné je 90,- Kč, permanentka na celý program stojí 200,- Kč.

                                                                                                              Milan Hajdušek


Kontakt
TJ Sokol Metylovice
Adresa: Metylovice 111, PSČ: 739 49
E-mail: sokol.metylovice@gmail.com
IČO: 683 34 630
Odpovědná osoba: Pavel Navrátil, starosta TJ Sokol Metylovice
Spojte se s námi
TOPlist