Volejbal má znovu své kořeny – vyprávění Lumíra Hajduška

Po dokončení stavby rodinného domku a nastěhování do Metylovic v létě 1990 se mi opět naskytla příležitost dělat volejbal. Vše bylo na místě – vybudované dva venkovní antukové kurty, balony a sítě uložené ve skříni v tělocvičně (stejně jako dneska), tělocvična k dispozici a nikdo, kdo by chtěl hrát volejbal. Měl jsem licenci trenéra III. Třídy, skončil jsem s aktivním veteránským volejbalem a byl navíc členem OVS ve Frýdku – Místku s informacemi o dění volejbalu v okrese. Navíc měl dva syny, se kterými byl nejvyšší čas pro zapojení do nějakého pravidelného sportování, takže hned v roce 1990/91 jsem partu tehdy 10 – 12 letých kluku přihlásil do okresního přeboru minižáků. Z osmi družstev naše jednička byla první a B družstvo skončilo na 5. místě.

Chlapci byli ochotní poctivě 2x týdně trénovat a úroveň a hráčské umění rostlo. Až do roku 1996/97 jsme byli 7x vítězí postupně minižáků, žáku, ml. dorostenců i st. dorostenců v okresních soutěžích. Od ročníku 1993/94 jsme součastně hráli i krajské soutěže – od mladších po starší dorostence.

Od ročníku 1995/96 jsme 3 roky po sobě skončili na 2. místě oblastní soutěže starších dorostenců s nabídkou postupu do ligy v roce 98/99. Také pro nedostatek financí, jsme tuto nabídku nevyužili. A v krajských soutěžích juniorů jsme nepřetržitě dále hráli až do roku 2002/03 a do roku 2005/06 pak v okresním přeboru, ale to již s další generací a s horšími výsledky.

O rok později po chlapcích v roce 1991/92 se přidala i skupina děvčat – většinou spolužaček, které přes okresní a později i jako mladší dorostenky v krajských soutěžích vydržely až do roku 1998, kdy pro ukončení činnosti některých při relativně malém počtu hráček se družstvo rozpadlo. Od roku 2000 máme stále v okresních soutěžích pravidelně dvě družstva trojkového minivolejbalu (do 13 let) a družstvo žactva, která od roku 2008 hrají jako smíšené družstvo hochů a děvčat. Za tuto dobu jsme získali celkově osm titulu Přeborníka okresu.

Až do roku 1994, kdy počet členů nedosahoval ani 30 členů, převážně mládeže, nebylo potřeba žádných zvláštních opatření. Po ustavení družstva mužů v roce 1994 a po zapojení do krajských soutěží bylo potřeba dalších trenérů, rozhodčích a dalších funkcionářů. Dalším trenérem se stal Vávra Pečinka, kterého v roce 1999 vystřídal Valentin Mališ a v roce 2003 pak další nově vyškolení trenéři Pavel Suchan a Lukáš Drastich.

Velký vliv na individuální rozvoj hráčských schopnosti měla účast na letních kempech Volejbalové akademie, pod patronací a za aktivní účasti předsedy ČVS Zdenka Haníka, kdy tyto kempy jsou na nejvyšší úrovni. Nejdříve v Českých Budějovicích a pak 2x v Čelákovicích v létech 1996-1998 (s účasti 5. až později 11. hráčů), nyní probíhají v Luhačovicích s naší aktivní účasti.

Družstvo mužů od roku 1994/95, kdy začalo znovu hrát, po dvou letech v okresním přeboru, od ročníku 1996/97 hraje až do současnosti krajský přebor, z toho posledních 7 let nepřetržitě krajský přebor I. třídy. Jádro tohoto družstva stále tvoří borci začínající právě v roce 1990 v čele s trenérem Lukášem Drastichem.

Do roku 2007 se volejbal hrál u nás pod hlavičkou TJ Sokol Metylovice, od 2007 hrajeme pod názvem Sportovní klub Metylovice.

Několik zajímavostí

• minimálně 4 naši odchovanci hráli ve výběrech universit na Akademických mistrovstvích republiky za své VŠ – Universita České Budějovice, UK Praha, Masarykova Universita Brno
  • odchovanec Ondra Hajdušek v roce 2002 jako hráč universitního týmu University Glasgow vyhrál Akademické mistrovství Skotska
  • odchovanec Jaromír Švasta, začínající v r. 2000 jako minižák, je členem extraligového klubu VK Ostrava a byl členem širšího výběru juniorů ČR.
  • odchovanec Dan Merta v současnosti působí jako asistent trenéra extraligových žen Sokola Frýdek – Místek
  • Lukáš Drastich jako trenér žáků ŠSK Beskydy vybojoval se svými svěřenci v loňském ročníku poháru žáků 9. místo v ČR
  • letos byl 58. ročník Memoriálu Miloše Čupy a Mirka Bílka konaný jako vždy poslední srpnovou neděli, kdy zvítězil nováček 2. národní ligy – Lignum Morávka, před naším výběrem mužů za účasti devíti družstev.

Závěrem

Myslím, že současný celkový počet družstev v soutěžích – 2 dospělá (ženy, muži) 4 mládežnická v mistrovských soutěžích + rekreační oddíl a zimní liga je maximum počtu, které jsme schopní zvládat a zabezpečit tak kvalitní sportování pro cca 75 aktivních hráčů.

I v budoucnu chce volejbalový oddíl sázet a maximálně se starat o výchovu těch nejmladších kategorií mládeže, jako nástupců slavných volejbalových tradic v naší obci, jejichž počátek se datuje v TJ Sokol rokem 1929.

Ing. Lumír Hajdušek