Divadelní hra S tvojí dcerou ne

TJ SOKOL METYLOVICE, divadelní spolek „SOKOL NA PRKNECH“

Antonín Procházka: S TVOJÍ DCEROU NE

Místo představení: Sokolovna v Metylovicích

Termín představení: neděle 24. listopadu 2019 v 17 hodin

Délka představení: cca 2 hodiny i s přestávkou (cca 15 minut)

Vstupné: 150 Kč v předprodeji, nutno zakoupit předem na Obecním

úřadě v Metylovicích u p.Vrbové, tel.  737 345 110

HRAJÍ:

Eva Foldynová – LIBUŠE                        Režie: David Hyšpler

Kamila Hyšplerová – ALICE                   Osvětlení : Jiří Mačejovský

Pavlína Navrátilová – SANDRA             Zvuk: Miroslav Němec

Martin Karteczka – LUBOŠ                   Nápověda: Irena Drnková

David Hyšpler – RUDLA

Jan Izvorský – ROBIN

Pavel Navrátil – ZLODĚJ

Stručný obsah hry

Antonín Procházka je obdařen talentem pro komediální žánr. Text jeho hry mluví divákům z duše. Je to příběh dvou docela obyčejných manželských párů (bankovní úředník s učitelkou MŠ a majitel neprosperující umělecké agentury s knihovnicí), snažících se předejít možné manželské krizi. Způsobí nejprve lehkou zápletku, postupně však doslova gejzír krkolomných situací, trapasů a slovního humoru. A to za přispění dospívající dcery, jejího kluka a ubohého bytaře, který přijde poctivě krást, zamotá se do světa intelektuálů a jen zírá, do jakých situací se zapletl.

O autorovi

Antonín Procházka, herec, dramatik a režisér, se narodil v roce 1953 v muzikantské rodině v Kroměříži. Z recese se přihlásil na DAMU a byl přijat. Do souboru plzeňské činohry nastoupil hned po absolutoriu v roce 1977. Následuje galerie téměř šedesáti postav. Působí převážně v Plzni, hostoval v Národním divadle v Praze. Na svém kontě má řadu filmových a televizních rolí, spolupracuje i s rozhlasem. Napsal třináct divadelních her. Některé byly zfilmovány a hrají se v zahraničí. Režíroval v mnoha českých divadlech. Píše výhradně komedie, protože je přesvědčen, že “nic jiného neumí” a ví, jak je pro každou dobu smích nutný. Umí napsat vtipný dialog a komediální situace, které většinou gradují až do grotesky.

DIVADELNÍ SPOLEK „SOKOL NA PRKNECH“

Metylovští Sokoli začali hrát divadlo již za Rakousko-Uherska. Svou první hru odehráli  v roce 1913. Od dvacátých let minulého století se hrálo v Metylovicích dokonce i několik představení ročně. Představení byla vždy hojně navštěvována.

Absolutním vrcholem bylo v roce 1959 nastudování jednoaktové opery Viléma Blodka „V studni“ s vlastním orchestrem a sbory. Bohužel vše skončilo před 56 léty v roce 1963, kdy sokolští ochotníci dohráli svou poslední hru „Lucerna“.

Ochotnický divadelní spolek „Sokol na prknech“ vznikl koncem roku 2016 z řad členů TJ Sokol. Snaží se oživit bohatou a dlouhou sokolskou divadelní tradici v Metylovicích.

Po mnoha letech snažení se vykrystalizovali opravdoví nadšenci, kteří zkoušejí, co to obnáší hrát divadlo. A někteří zjistili, že zabírá strašně hodně času, těžce definovatelný stres, nadměrnou nervozitu, nejistotu z výsledku a další hrozné věci, ale adrenalinová touha zkusit hrát divadlo a uspět, je silnější. Přitom, nikdo neměl s divadlem jakoukoliv zkušenost, včetně pana režiséra.

K premiéře byla dlouhá cesta i z technického hlediska. Zásadním způsobem jsme museli obměnit jevištní osvětlení, instalovat kvalitní ozvučení, vyrobit kulisy, sehnat rekvizity, apod.

Většinou si vše děláme sami a „žijeme“ z příjmů ze vstupného. V rámci možností nám také pomáhá Zastupitelstvo obce Metylovice. Finančně se spolupodílelo na technické modernizaci divadelního prostoru, aby se podívaná dostala vizuálně a zvukově na úroveň doby. Vždyť pořad stejné jeviště slouží divadelníkům bezmála 100 let!

V květnu 2017 se nový spolek představil se svou první hrou s názvem „S tvojí dcerou ne“ od Antonína Procházky. Zhlédlo ji v pěti domácích představeních přes 600 diváků.

V divadelní sezóně 2018 jsme odehráli se hrou A. Procházky „Vraždy a něžnosti“  čtyři  domácí představení v kinosále naší Sokolovny,

Dále jsme vystoupili v nedalekém Frýdlantu nad Ostravicí a v sousedních Palkovicích. Tuto hru vidělo celkem více než 800 diváků a ohlas byl opět velice příznivý.

V sezóně 2019 jsme vyměnili autora a nastudovali hru Patrika Hartla „Hovory o štěstí mezi čtyřma očima“. Odehráli jsme ji v Metylovicích 4 x, vždy bylo vyprodáno. Dosavadním vrcholem naší činnosti bylo letošní červnové vystoupení při příležitosti festivalu „Luhačovická divadelní sešlost“, na který jsme byli pozváni. Byla to pro nás veliká čest a závazek. Znovu jsme si nastudovali hru A. Procházky „Vraždy a něžnosti“. Představení v Lázeňském divadle v Luhačovicích se nám mimořádně povedlo, což ocenilo více než 160 přítomných diváků i samotní pořadatelé festivalu.

Koncem října jsme velmi úspěšně vystoupili na 1. ročníku festivalu ochotnických divadel FIGA BOROVÁ v Malenovicích. Hráli jsme tam náš premiérový titul „S tvoji dcerou ne“.

Stejný titul jsme výborně odehráli 9.11.2019 v Palkovicích a sezónu uzavíráme 24.11. doma v Metylovicích.  Vždy bylo na nás plné hlediště.

Věřte, že se dnes budeme snažit podat co nejlepší výkon, aby se Vám i nám představení líbilo.

M. Hajdušek, vedoucí divadelního spolku