Sokolská činnost pozastavena

Z důvodu stavu nouze se celá sokolovna musela uzavřít, takže tělocvična i prostor kinosálu zejí posledních pár týdnů prázdnotou. Veškeré sportovní i kulturní činnosti se zastavily a náhle byli mnozí z nás bez svého oblíbeného koníčka či fyzického vybití. Bohužel tato celosvětová událost i logicky negativně ovlivnila naše řady. S momentální nejistotou kdy se zase brány sokolovny otevřou, žádný ze spolků neví, zda se z jejich tréninků či zápasů ještě v této jarní části sezóny odehrají.

Soutěž stolního tenisu byla ukončena. Mrzelo nás to hlavně u ping pongového „B“ mužstva, které mělo na jaře výbornou formu a jistou účast v baráži o postup. Ta se neodehraje, takže nepostoupíme. Škoda, ale za rok to už jistě vyjde.

V bledě modrém je na tom také oddíl šachu, který je rovněž soutěžní. Šachisté alespoň hrají z domova proti  počítači, nebo proti sobě přes speciální šachové aplikace.

Oddíly všestrannosti a badmintonu jsou na tom o malinko lepé, ale pouze z hlediska toho, že nejsou soutěžní a nemusí řešit postupy a tabulky, ale i tak přichází o své tréninky v prostorách tělocvičny, což je po všech stránkách škoda.

Omezení pohybu také zasáhlo náš divadelní spolek Sokol na prknech. Po novém roce se naši herci a herečky opět sešli, aby nacvičili novou hru. Loňský rok byl pro naše divadelníky extrémně náročný. Stihli jsme odehrát postupně všechny naše tři představení, a sice premiéru nové hry, reprízu „Vraždy a něžnosti“ na divadelním festivale ochotníků v Luhačovicích a reprízu hry „S tvojí dcerou ne“ v Malenovicích na divadelním festivale Figa Borová. Čas na novou hru se tedy udělal až po Vánocích. Jak mnozí zajisté víte, premiéru a reprízy našich představení se snažíme odehrát pro naše diváky vždy na jaře nebo nejpozději začátkem léta.  Toto bylo v plánu i letos, ale nyní to vypadá, že premiéru budeme muset odložit až na podzim či konec roku.

Koronavirus se také postaral o zrušení přednášky „Jsme ve vesmíru sami?“, kterou měl vést Mgr. Jaroslav Vrba. Toto zrušení hodně zamrzelo, poněvadž potencionální účast se odhadovala podle ohlasů na plný kinosál, což by činilo přes sto posluchačů. To bylo zapříčiněno vynaložením množstvím času na propagaci a věcmi okolo, takže zklamání bylo o to větší. Zde také doufáme, že slíbenou přednášku se nám podaří do konce roku uskutečnit a uspokojit všechny nadšence vesmíru.

Ani v této době však nezahálíme. Šijeme roušky. Zpočátku, spíše jen tak pro sebe, později i pro ostatní občany. Do konce března jsme na Obecní úřad donesli bezmála sto roušek, které byly rozdány seniorům a potřebným. Nejvíce jich ušila Kamila Hajdušková. (obr. 1)

Chtěli bychom také poděkovat našim členům, kteří nás chrání  v první linií v boji s koronavirem. Lence Schmidtové, sestřičce v nemocnici v FM, MUDr. Zbyňkovi Luňáčkovi, praktickému lékaři ve Frýdlantu n.O. a Milanu Kubalákovi, řidiči záchranky v Nemocnici FM. Jak je známe, tak jsou jistě ti z nejobětavějších.

Všichni doufáme, že epidemie brzo skončí. Je možné, že v momentě, kdy tento článek čtete se  náš sportovní a kulturní život vrací pomalu zpět.

A na závěr jedna dobrá zpráva. Mezi potokem a parkovištěm před Sokolovnou je zasazen od můstku k můstku nový habrový plot. Ať roste!

Mějte se zdravě!

Pavel Navrátil, starosta TJ Sokol Metylovice