Přednáška profesora Jana Kellera

Představení profesora Jana Kellera

Profesor Jan Keller, poslanec Evropského parlamentu, přijal pozvání TJ Sokol Metylovice a v pátek 26. května 2017 vystoupí od 20 hodin v kinosále metylovské Sokolovny.

Přednáška bude na téma Rozpory Evropské unie při příležitosti vydání stejnojmenné knihy, kterou profesor Keller nedávno dokončil.

Kdo je metylovský rodák, jeden z nejznámějších českých sociologů? Stručná odpověď asi zní: levicový politik, sociolog, environmentalista, ekolog, politolog, pedagog – vysokoškolský profesor, spisovatel a publicista.

Narodil se r. 1955 ve Frýdku-Místku. Do šesti let žil v Metylovicích. V letech 1974–1979 vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Poté krátce působil na Filozofickém ústavu ČSAV v Praze, odkud odešel na 3 měsíce posilovat do pivovaru Nošovice (Radegast) jako závozník. Učil také na střední škole v Havířově. V roce 1983 pak přešel učit zpět na filozofickou fakultu do Brna, kde vyučoval do roku 1999. V roce 1998 stál u zrodu oboru Humanitní environmentalistika na Masarykově univerzitě v Brně. Jako stipendista francouzské vlády absolvoval ve druhé polovině 80. let studijní pobyty na univerzitách v Bordeaux, v Aix-en-Provence a na pařížské Sorbonně, kde působil v tamním archivu a zabýval se studiem dějin Francie. K Francii má velký vztah. V roce 1992 obhájil docentskou práci na téma Byrokratizace státní správy v předrevoluční Francii. Roku 1999 byl jmenován profesorem v oboru sociologie. Od roku 2000 působil 14 let jako profesor sociologie na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.
Kromě aktuální politické činnosti se významně zaměřuje a angažuje v problematice trvale udržitelného rozvoje a oblasti souvislostí ekologie a sociologie. Na ekologická a sociologická témata napsal přes dvacet odborných i popularizačních knih, publikuje množství článků a komentářů, pravidelně uveřejňovaných v deníku Právo, Lidové noviny, časopise Poslední generace aj. Často veřejně vystupuje, je k slyšení v rádiu a vidění v televizi.
V únoru 2014 se stal ve volbách do Evropského parlamentu lídrem kandidátky ČSSD jako nestraník. Ve volbách získal druhý největší počet preferenčních hlasů a byl zvolen poslancem Evropského parlamentu. Tam působí ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Pracuje v Bruselu a Štrasburku, jinak žije ve Frýdku-Místku.
Dne 28. října 2013 převzal Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. na pražském hradě z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání České republiky – Medaili za zásluhy jako ocenění za
zásluhy o stát v oblasti vědy.
Přednášky profesora Kellera, jsou atraktivní, vždy velmi navštěvovány pro svou originalitu a osobitý humor přednášejícího.

Více o tématu přednášky – Rozpory EU ve světle imigrace

Profesor Jan Keller představí svou novou knihu. Ta reaguje na současnou migrační krizi, ale ta není jejím hlavním tématem. Pojednává o hlubších strukturních napětích a rozporech skrytých v základech Evropské unie. Vychází z dokladů o narůstajících nerovnostech mezi regiony a zeměmi EU a objasňuje, proč se nedaří rozšířit koncept sociálně tržní ekonomiky na Evropskou unii jako celek. Sleduje rozpory mezi strategiemi velkých korporací a mechanismy solidarity, které financují převážně střední vrstvy. Na řadě příkladů ukazuje, jak se Evropské unii nedaří propojit prvek konkurence s principem solidarity a jak tento nesoulad vyvolává napětí a konflikty mezi různými skupinami zemí EU. V čem spočívá rozpor mezi kupeckou a občanskou logikou? Proč se zvyšují nerovnosti mezi různými částmi Evropské unie? Myslí někdo vážně boj proti daňovým rájům? Kdo zajišťuje solidaritu v Evropě? Může Evropa vzkvétat, když střední vrstvy chřadnou? Co ve skutečnosti znamená sociální integrace? Víme, jaké Evropy chceme více?

 

Přijďte – uvidíte, uslyšíte.
Zveme Vás.
TJ Sokol Metylovice

Kontakt
TJ Sokol Metylovice
Adresa: Metylovice 111, PSČ: 739 49
E-mail: sokol.metylovice@gmail.com
IČO: 683 34 630
Odpovědná osoba: Pavel Navrátil, starosta TJ Sokol Metylovice
Spojte se s námi
TOPlist